Proč by mohl být Windows 10 populární systém

Včera, 30. 9. 2014, proběhla tisková konference, na které Terry Myerson a Joe Belfiore představili novou verzi operačního systému Windows. Má očekávání byla spíše malá, než velká, ale Microsoft se podle mě vcelku vytáhl.

Nehodlám soudit co je asi největší změnou, nebo která nová funkce přinese všem uživatelům lepší pocit z používání systému, nicméně shrnu alespoň to, co udělá Windows 10 zajímavým systémem pro mě samotného.

Windows 10 – název, který rozbil řadu

Překvapením je název. Všichni hádali, že půjde o Windows 9. No, markeťáci se asi vyřádili a tak rovnou poskočili na desítku. Vysvětlení názvu nabídl Terry Myerson na tiskovce, a popravdě – líbí se mi, jak k tomu došli. Rozhodně to není důvod, proč si s tím lámat hlavu.

Logo Windows 10

Návrat nabídky Start

Klasika, o které se mluví již od Windows 8. Nechci aby mi nabídka Start zakryla celou obrazovku, ale zároveň nechci používat řešení třetí strany. Windows 10 nabízí spojení živých dlaždic z Windows 8 s klasickým Startem z Windows 7.

Toto spojení se mi líbí, stejně tak i možnost přizpůsobení její velikosti. Chcete mít vyšší nabídku? Není problém. Chcete mít raději nabídku širší? Taktéž bez problémů. Živé dlaždice navíc představují vcelku velkou možnost personalizace.

Podpora více pracovních ploch

Na tohle mohu říct snad jen: konečně! Více pracovních ploch je šíleně návyková záležitost a když jsem switchnul z Linuxu zpět na Windows, tato funkcionalita mi hrozně chyběla (opět, nechci řešení třetí strany). Momentálně to řeším více monitory 😀

Celkově jsem zvědavý, jak to bude vypadat při použití více monitorů. Bude se přepínat pracovní plocha jen na jednom monitoru? Nebo na obou? Těším se, až si to budu moct vyzkoušet.

Rozdělení plochy na čtvrtiny

Windows 7 umožňuje vyplnění části plochy oknem, přetáhneme-li jej k levému či pravému okraji. Windows 10 rozděluje plochu na čtvrtiny, což umožní opět o něco lepší window management.

Universal apps

Bude možné spouštět aplikace určené pro Modern UI v klasickém okně. Výborně! Víc k tomu nemám co říct, protože nejsem uživatelem Windows 8 a neznám ty aplikace tak dobře, ale možnost je spustit i v jiném režimu než fullscreen je skvělá věc.

Klávesové zkratky v příkazové řádce

Další jásot z mojí strany. Ctrl + C, Ctrl + V, výběr textu… Konečně to bude fungovat tak, jak jsme zvyklí ze všech jiných programů.

Další vylepšení

Windows 10 pak nabízí další vylepšení pro zařízení, které fungují jako notebooky i tablety – po odpojení klávesnice se systém zeptá, jestli se má přepnout do tabletového rozhraní. Bylo vylepšeno také přepínání aplikací, které nyní vypadá stejně při použití myši a klávesnice i při použití dotykového gesta.

Určitě jsem zapomněl ještě na další věci, které na tiskové konferenci padly, ale tím už se dostávám za hranice tématu tohoto příspěvku.

Sympatickou novinkou je pro mě přístup Microsoftu k vývoji. Rozhodli se uvolnit Technical Preview brzy a zařídit fórum, kde bude možné diskutovat zpětnou vazbu od uživatelů. Teoreticky si tím mohou naběhnout, ale na druhou stranu je také možnost, že díky brzké zpětné vazbě od zákazníků, kteří budou produkt používat, mohou skutečně vytvořit velmi kvalitní operační systém.

Záznam z prezentace Windows 10 je ke shlédnutí na Youtube:

Co myslíte, má Microsoft s těmito Windows šanci uspět a přimět uživatele starších verzí k přechodu?