Plzeňský barcamp 2014 – krátké shrnutí

Měl jsem to štěstí, že se mi podařilo dostat se na historicky první plzeňský Barcamp, který se konal 12. dubna 2014, a musím říct, že jsem si ho skutečně užil. Byl to můj druhý Barcamp (první byl pražský v roce 2013) a tak jsem čekal podobný zážitek.

Nestalo se tak. Subjektivně byl tento alespoň o 100% lepší, informativnější, lépe zorganizovaný a bagety od bagetového týmu byly naprosto luxusní.

Protože jsem v Plzni chvilku pobýval, trefili jsme společně s Janem Kuršem bez větších problémů z Prahy až na plzeňskou zastávku „Západočeská univerzita“, odkud bylo již nutné pokračovat pěšky. Ačkoliv jsem směr tušil, uvítal bych pro příště nějaké upozornění kudy se vydat (toto měl naopak pražský Barcamp zmáknuté, díky šipkám na chodníku se nedalo ztratit).

Nakonec jsme se dopravili až k Vědeckotechnickému parku. V atriu stále ještě nebylo moc lidí a tak registrace proběhla bez strkanic.

Po letmém prozkoumání prostor, kde nás neustále rozptylovaly skvěle vypadající koláče (mimochodem byly skvělé), jsme počkali na zahájení, které se neslo ve velmi energickém duchu. Ovšem po dotazu „Kdo je z Plzně?“ a zvednutém lesu rukou jsem si tak trochu připadal jako vetřelec.

Den plný přednášek

Úvodní slovo skončilo a byl čas se vrhnout na přednášky. Níže jsou uvedeny ty, kterých jsem se zúčastnil společně s velmi krátkým, subjektivním, hodnocením.

White hat linkbuilding – Filip Podstavec

Trošku předběhnu a rovnou prozradím, že společně s přednáškou Pavla Ungra mi talk Filipa Podstavce dal nejvíc. Pro mě jako kodéra, který se o linkbuilding až doteď moc nezajímal byla obzvlášť zajímavá informace o službách jako je TalkWalker a Mention, tedy o serverech zprostředkovávajících upozornění na výskyt nějakého klíčového slova.

Tipy jak „ukrást“ už hotové, ale rozbité, linky a nebo jak sestřelit konkurenty tak, že jim zaplatíte reklamu v 50 000 patičkách (pozor, nadsázka!! rozhodně to nikdo nedoporučuje, ale bylo zajímavé se o tom bavit) byly jen zlomky skvělé a informativní přednášky.

Linkbuildingové nástroje - Plzeňský barcamp 2014
Linkbuildingové nástroje – Plzeňský barcamp 2014

Rozhodně mám po ní chuť se pokusit alespoň trošku se linkbuildingu věnovat.

Jak neuspět se svým webem na internetu – Petr Bechyně

Přednáška Petra Bechyně byla plná ironie ale i kruté pravdy. Myslím, že snad s 90% tipů, jak neuspět, jsem se již setkal. Příliš mnoho nových informací mi nedala, ale rozhodně skvěle nastavila zrcadlo mým vlastním prohřeškům (neplánovaný vývoj a případné neudržování webů nevyjímaje).

Určitě mě donutila zamyslet se nad svými metodami (dá-li se to tak nazvat) a myslím, že vyslala ten správný impulz abych začal se změnou.

10 vychytávek, které vám ušetří hromadu času a nervů – Marie Gráfová

Většina vychytávek které Marie Gráfová mi byla známá a tak jsem se bohužel nedozvěděl nic nového. Pokud ale někdo metody jako pomodoro, zero inbox, todo-today a podobné neznal, rozhodně pro něj bylo vystoupení přínosné.

Máš e-shop? Zdvihni ČOI prostředníček! Nakupuješ on-line? Vyzraj na e-shopy… – Jan Kali Kalianko

Tolik informací za tak krátkou dobu, řekl bych že „zkompresovaná“ přednáška Jana Kalianka by se dokázala protáhnout na celý den a stejně by to nestačilo. E-shop neprovozuji, ale je dobré vědet co si můžete k e-shopům dovolit a co si e-shopy mohou dovolit k vám.

Odehrává se budoucnost SEO na hřbitově? – Pavel Cody Ungr

Milion informací o kterých jsem netušil a další milion o kterých jsem slyšel jen tak z dálky. Konečně jsem se od Pavla Ungra dozvědel, co je to to SEO a jak by se zhruba mohlo správně dělat. Rozhodně mi bude ještě nějakou chvíli trvat než to začnu dělat dobře, ale informace, které jsem z návštěvy přednášky získal budou určitě k užitku.

Život s 3D tiskárnou – Štěpán Bechynský

O 3D tiskárnách jsem již něco málo četl a tak jsem se toho moc nového nedozvěděl, nicméně jsem ještě nikdy neviděl 3D tiskárnu pracovat naživo a tak bylo hezkým zpestřením tisknutí kočiček.

Zajímavá mi přišla diskuze na závěr, kdy se mimo jiné radilo, jak ukecat partnerku k tomu, aby vám dovolila dát za tiskárnu 25 000 Kč. O svůj tip se podělil i autor přednášky (pozn.: jsou to děti :D). Dalšími tématy byly: „jedlý“ tisk, možnost využití tiskárny jako frézky, tisk z SD karty a další.

#zprdeleslajdy

Od doby, kdy jsem viděl sestřih ze zlínského Barcampu jsem chtěl vidět tuto řečnickou disciplínu naživo. Naštěstí se organizátoři rozhodli zařadit i tento blok a tak jsem téměř se slzami v očích sledoval pokusy jednotlivých řečníků popsat slajdy, které nikdy předtím neviděli.

Z mého pohledu se s tím nejlépe popral hlavní organizátor Jiří „Kolda“ Kolařík, kterého snad nezaskočil ani jeden slajd a obhájil naprosto všechno co se promítlo.

Tím pro mě plzeňský Barcamp skončil a byl čas se vydat zpět do Prahy.

Čím mě plzeňský Barcamp potěšil?

  • prostory Vědeckotechnického institutu
  • celková organizace
  • přednášky byly z většiny zajímavé a přínosné
  • jídlo bylo bez debat skvělé

Čím mě naopak trochu zklamal?

  • trochu jsem zpočátku bloudil, příště by se hodila cedule na zastávce autobusu 🙂
  • nenatáčely se všechny přednášky, alespoň ne zpočátku – bylo těžké si vybrat jen těch několik na které jsem šel, když v jiných sálech probíhaly jiné a neméně zajímavé

Jak je vidět, nemám moc co vytknout a tak bych chtěl na závěr poděkovat organizátorům za skvělou akci a doufám, že se dočkáme i historicky druhého ročníku, a stejně tak i ročníků následujících. Díky, bylo to super!

One thought to “Plzeňský barcamp 2014 – krátké shrnutí”

Komentáře jsou uzavřeny.