Jak hořel Hradec Králové

Když jsem viděl, jaká témata přednášek přihlášená na první královéhradecký Barcamp se ucházejí o přízeň v hlasování, bylo mi jasné, že se tam musím jet podívat také.

Bílá stěna znemožňovala výhled na přírodu po celou cestu z Prahy.
Bílá stěna znemožňovala výhled na přírodu po celou cestu z Prahy.

Překonal jsem víkendové vstávání ve 4:10 a o dvě hodiny později jsem již seděl ve vlaku z Prahy. Těšil jsem se, že se alespoň pokochám přírodou, kterou jsem zatím ještě nenavštívil, nicméně počasí mi trochu zhatilo plány. Naprosto neprůhledná bílá stěna mě doprovázela po celou cestu do Hradce.

Na druhou stranu, nuda která mne přepadla mi do hlavy vnukla nápad na jeden projekt. Uvidíme, jestli ho někdy rozvinu a dotáhnu do konce.

Po příjezdu do Hradce Králové jsem se vydal na zastávku MHD, abych zjistil informaci, jak koupit SMS jízdenku (protože znáte to, člověk je moc línej tím obtěžovat trafikanty). Tady bych měl výtku DPMHK: informace o tom, v jakém tvaru a kam poslat SMS patří na zastávky a nikoliv až do vozu (kam vás bez jízdenky nevpustí). Ještě že existuje mobilní internet.

O chvíli později jsem se již procházel po areálu univerzity, která Barcampu poskytla k využití své prostory. Musím říct, že být mi o pár let míň, chtěl bych tam studovat (až tak se mi tam líbilo).

Můj "originální" výtvor moc originální není, ale vzhledem k tomu, že byl ten den první, tak mi bylo splnění úkolu uznáno
Můj „originální“ výtvor moc originální není, ale vzhledem k tomu, že byl ten den první, tak mi bylo splnění úkolu uznáno

Registrace proběhla rychle a já se společně s Honzou Kuršem pustil do soutěžení. To spočívalo ve splnění šesti úkolů. Trochu mě mrzí, že se moc lidí nezúčastnilo hned od začátku – ta příležitost tam byla obrovská a soutěž mohla být více adrenalinová – například antistresové kostky, ze kterých se měla postavit originální stavba a ukázat organizátorům u registrace, tam ležely ladem minimálně hodinu, než jsem k nim přišel a udělal úkol jako první.

Jediný úkol, kde mě skutečně těžko někdo v pořadí mohl překonat bylo tweetnutí s hashtagem #barcamphradec – můj první tweet ten den byl již kolem páté ráno a upřímě, komu by se chtělo tak brzo vstávat a ještě se tím chlubit na netu.

Úkoly byly jinak skvěle vymyšlené a ačkoliv je škoda, že se nepodařilo zprovoznit drona, tak náhrada v podobě Atomic Bombermana to zachránila. Vcelku vtipná byla reakce Standy Hackera, když jsme ho „přepadli“ s tím, že chceme poslední razítko. Dalo se poznat, že nečekal odhalení tak rychle. Protože jsme splnili úkoly rychle (ale ještě jednou – vážně byla možnost pro všechny, jen ji nikdo nevyužíval), obsadili jsme první a druhé místo. Mezi výhrami byl také poukaz na měsíc pronájmu místa v coworkingovém centru Coolworking. Protože žiji v Praze a neměl bych pro něj využití, zanechal jsem jej na registraci. Pokud toto čte někdo, kdo si jej vyzvedl – užij si ho, snad se ti bude hodit 🙂

Organizace

Konečně se dostávám ke zhodnocení Barcampu a začnu organizací. Byla naprosto super a myslím si, že není co vytknout. Prostory, relax zóna, catering… Skvěle jsem si to tam užil a díky organizátorům a sponzorům, že umožnili vznik takové akce. Pořadatelé se snažili být vždy maximálně nápomocní ať už jsme je otravovali s čímkoliv.

Přednášky

K dispozici byly celkem tři přednáškové sály, přičemž nejvíce času jsem trávil v aule, kde se pro mě nacházely ty nejzajímavější témata.

Robin Pokorný – Co musí umět moderní „HTML kodér“

Robin se vrhl do historie a připomněl, co dříve stačilo k front-end developmentu a jak se to liší od toho, co musí umět kodéři dnes. Podotkl také, že v mnoha lidech stále panuje přesvědčení, že kodéřina není nic extra a tato profese je neprávem podceňována.

Petr Bechyně – Google analytics pro vývojáře a designéry

Další skvělá přednáška od Petra Bechyněho, nabitá informacemi. Protože jsem v Google Analytics stále laikem, byla pro mě neskutečně přínosná. Rozhodně mě to donutí více se zaměřit na to co a jak měřím, abych získal nějaké nezkreslené výsledky měření.

Petr Jas – Hacking prezentačních dovedností

Praktická ukázka toho, jak se během pár minut zlepšit v přednesu. Představený projekt se mi zdá velmi zajímavý a rád ho v budoucnu, pokud k tomu bude příležitost, vyzkouším.

 

Riki Fridrich – Ideálne pracovné prostredie

O tom, jak manažeři zabíjejí svoje pracovníky používáním open space kanceláří a jak narušují programátorskou flow. Američtí vědci zjistili, že tohle byla po čertech dobrá přednáška.

Petr Pouchlý – Jak je na tom gamifikace v ČR

Petr začal svou přednášku poněkud nezvykle otázkou „Proč jste sem přišli?“. Je to zajímavý způsob jak získat zpětnou vazbu ještě před začátkem. Těch 40 minut, po kterých Petr mluvil bylo nacpaných informacemi a skutečně mi objasnil to, kvůli čemu jsem na přednášku šel já – co přesně gamifikace je a k čemu je dobrá.

Štěpán Bechynský – Proč? Protože to jde.

Protože Petr Pouchlý svou přednáškou o něco málo překročil limit, dorazil jsem na praktickou ukázku Štěpána Bechynského pozdě. Nicméně i těch několik minut, během kterých zprovoznil pomocí elektronické skládačky posílání SMS a volání stálo za to.

Filip Dřímalka – Life and Growth Hacking 2.0

Wow. Nikdy jsem netušil, že se dá během 40 minut odprezentovat takové množství informací. Myslím, že si budu muset projít slajdy jeden po druhém a vstřebávat infomace ještě tak dva týdny.

Chtěl bych mít takový život, jako mám na sociálních sítích. — Filip Dřímalka

Jiří Hrdlička – Historie české herní scény

Hodně informativní přednáška o tom, jak se vyvíjel český trh s hrami. Pro mě měla i lehce nostalgický nádech, neboť mi připomněla skvělé hry jako je Polda, Horké Léto a další.

Jiří Rýdl – Dungeons & No Dragons

Kingdom Come: Deliverance je jedna z her, kterých se nemohu dočkat. Hrozně Danu Vávrovi a studiu Warhorse fandím a bylo zajímavé se dozvědět podrobnosti o tom, co předcházelo kampani na Kickstarteru a co bude následovat.

Stanislav Hacker – Programátor ve stripbaru

K této přednášce mohu říct snad jen: jsem zvědavý, kde bude příští Barcamp Hradec Králové. 😀 Skvělé odlehčení na závěr.

Závěrečné poděkování

Chtěl bych poděkovat všem organizátorům Barcampu, jmenovitě pak hlavně Jirkovi Hrdličkovi a Standovi Hackerovi za bonus k hlavní výhře, bylo to super. Zbytku organizátorů bych chtěl poděkovat za ukázkovou organizaci.

Chci také poděkovat sponzorům akce. Bistru u dvou přátel za luxusní catering, ty minikoláčky by se daly jíst pořád. Pizza Panda za poukazy na pizzu a následnou pizzu, která byla jedna z nejlepších co jsem zatím jedl.

A chci také poděkovat za cenu Janu Kaliankovi, jehož knihu jsem ihned po příjezdu začal číst a i když jsem teprve v pětině, jsem v oblasti ecommerce chytřejší o 300%.

A klasicky na závěr: těším se na další ročník, ať už se bude konat kdekoliv 🙂

Jaké máte dojmy z Barcampu vy? Podělte se 🙂