E-shop správně – recenze na E-shop knihu Jana Kalianka

Kéž by tak existovala kniha o e-shopech, ve které by se někdo zamyslel nad tím, jak správně a hlavně efektivně prodávat na internetu. Taková myšlenka mi běhala hlavou už nějakou tu dobu, a jsem si jistý že v tom nejsem sám.

Naštěstí, díky letošnímu královéhradeckému Barcampu, jsem měl možnost získat do rukou (resp. do mobilu) elektronickou E-shop knihu od Jana Kalianka, odborníka na elektronické (nebo chcete-li internetové) obchody v České republice.

Když jsem viděl rozsah 505 stran, téměř jsem se zhrozil, že to nikdy nedočtu (nemám problémy s fikcí ale naučná literatura není to pravé pro mě), nicméně již po přečtení několika málo stran jsem si uvědomil, že je kniha psána vcelku čtivě a informace mi do hlavy proudí v obrovských kvantech. Četl jsem ji převážně v pražské MHD a tak jsem ji dokončil cca za týden.

Přiznám se, že jsem se doposud nepodíval moc za svou oblast působnosti, tedy kodéřinu (myslím tím vyloženě jen grafický návrh > kód), a tak pro mě byly pojmy jako klasifikační analýza klíčových slov jedno velké WTF. Nikdy jsem SEO moc neřešil (i když bych samozřejmě měl, jen ta lenost…) ale Jan Kalianko na konkrétních číslech ukazuje, co dokáže udělat dobře napsaný popisek produktu, správně rozdělené kategorie a dobrá provázanost webu odkazy.

Co mě na knize zaujalo

V podstatě veškerý obsah. Vážně. Je tam popsaná drtivá většina toho, co by měl člověk znát, chce-li mít úspěšný internetový obchod. Velice se mi líbilo, že autor dodává konkrétní příklady, výsledky měření a užitečné vlastní komentáře.

Osobně byla pro mě nejvíce přínosná právě část o klasifikační analýze klíčových slov. Je to oblast ze které jsem měl nejméně znalostí a tak vidět postup, jak na to, bylo velice informativní. Nehledě na to, že analýza klíčových slov se dá použít nejen na e-shopy.

Co mi ztěžovalo čtení

Celkem těžko jsem se prokousával částí knihy, kde Jan Kalianko popisuje rozložení prvků na homepage, výpisu zboží a detailu produktu. Nebylo to pro mne moc záživné čtení ale toto rozhodně není chyba autora. Jde jen o to, že pro mě to byly již samozřejmé informace a tak mi trvalo dlouho se tím pročíst (znáte to, o něčem již máte znalosti a nebaví vás o tom číst znovu – nicméně jsem si chtěl udělat o knize celkový obraz a tak jsem to dal).

Rozhodně zvýšeného úsilí na zvládnutí těchto pasáží nelituji, informace – opět podložené měřením – byly nakonec přínosem.

Shrnutí

Jako člověku naprosto nepolíbeného e-commerce mi kniha přinesla neskutečnou spoustu nových, a hlavně užitečných, informací o světě internetového obchodování u nás. Rozhodně bych E-shop knihu doporučil každému, kdo si chce založit internetový obchod i těm, kteří chtějí jen pod pokličku e-shopů nakouknout a případně se dozvědet něco zajímavého.